Kryesore   Misioni jonė   Rreth nesh   LSHK   Vullnetar   LSHK Anetarėsim   Na kontaktoni   ACLIS   Ju duhet ndihmė!   LSHK Humanitare

Shėrbimet e Ligės Shqiptare Kanadeze                                                                                                        Albanian    English

Tė ndihmosh tė tjerėt ..
.. Mund tė dukesh pak si shqiptarja jonė "Nėnė Tereza"

Kur ndihmon tė tjerėt ėshtė njė themel pėr atė cfar ju po bėni, ėshtė e lehtė tė harrosh qė ndonjė ditė mund tė kesh edhe ti nevojė pėr ndihmė. Ja pikėrisht kėtu ėshtė ku hyn nė punė Liga Shqiptare Kanadeze. Shėrbimet e programeve tona humane jane tė skicuara tė mbrojnė agjensitė jo fitimprurėse, stafet, klientėt e ndryshėm dhe cdokush nė nevojė.

Kėtu ėshtė mėnyra se si Programet Humane tė Shėrbimeve tė Ligės Shqiptare Kanadeze mund tė ndihmojnė qėllimet tuaja jo pėrfituese:

  • Njė mbulim i zgjeruar qė mbulon tė gjitha aspektet e organizatės tuaj. Ne ofrojmė shėrbime kėshilluese tė shpejta dhe tė rrallė pėr tu gjendur nė shoqerinė e sotme tė interesave ku dollari ėshtė gjithcka, sic mund tė jenė "shqetėsimet nga ngacmimet dhe abuzimet seksuale nė punė dhe problemet e ndryshme me ligjet apo bosin qė mund tė ndodhin nė marrėdheniet punė-shtėpi-shkollė
  • Tė zhgenjyer, tė humbur nė jetėn e re Kanadeze, cfar tė bėni mė tej ? Pse erdha kėtu ? Nuk ishte pėr Ne ky vend ? Isha mė mirė atje ku kam qenė ? - Tė tėra kėto Dilema ju shqetėsojnė pa fund - Ndani me Ne dhe mund tju japim njė mendim qartėsues ose tė paktėn njė Ngushėllim pėr Problemet e tuaja
  • Njė skuadėr mikpritėse e Ligės Shqiptare Kanadeze nė shėrbimin tuaj qė pėrherė shikon me simpati tė gjitha problemet tuaja dhe qė mundohet ti jap zgjidhje sa mė tė shpejtė dhe reale.
  • Siguria nė programet shkollore dhe edukative ėshtė N.1, e cila ėshtė themelore pėr edukimin e saktė dhe tė mbarė tė fėmijės dhe brezave nė vazhdim. A mundemi tė ruajmė cfar kemi trashėguar nga zakonet dhe traditat qė sollėm me vete dhe nė tė njėjtėn kohė tė fitojmė cfar na afrohet nė vendin e ri !?
  • "A" si shkronja e parė qė nis gjithcka dhe e vetme. Problemet e vazhdueshme tė emigracionit prekin dhe ndikojnė ne jetėn e pėrditshme tė Shqiptarėve. A e ndjeni ju qė keni marrė kėshillėn e duhur pėr tė ndjekur rrugėn e duhur brenda ligjeve tė panjohura mė parė nga ju tė shtetit Kanadez. N.q.se JO atėhere cfar prisni, na tregoni eksperiencėn tuaj, qė tė kemi mundėsi tju japim tė paktėn njė mendim ! Pėr kėto e shumė e shumė tė tjera mos hezitoni tė ndani me Ne gjithcka qė ju mundon dhe ju preokupon ne botėn e re qė quhet Kanada !
  • Mos harroni - Jemi edhe tė licensuar pėr tju kėshilluar !.
  Copyright © Shėrbimet e Ligės Shqiptare Kanadeze.
Tė gjitha tė drejtat e rezervuara 

Programet qė mbėshtesim

Boys & Girls Clubs
Camp Fire Canada
CASA
YMCA Toronto
Suicide Prevention
Family service agencies
Food banks
Goodwill Industries/thrift stores
Grantmaking foundations
Group homes (for children)
Head Start programs
Hearing/speech/occupational therapy
WCJCC
Parenting education
Prison families' support
Reading programs
Senior centers
Shelters
United Way  
Salvation Army  
YMCA/YWCA


 


Telefononi 1-416-461-2409 tė flisni me njė pėrfaqėsues tė Ligės Shqiptare Kanadeze

 8:30 a.m. deri 5:00 p.m. EST
nga e Hėna - tė Premten